U Bosni i Hercegovini
Zakonom o zaštiti prava pripadnika nacionalnih manjina BiH je prepoznato 17 nacionalnih manjina: Albanaci, Crnogorci, Česi, Italijani, Jevreji, Mađari, Makedonci, Nijemci, Poljaci, Romi, Rumuni, Rusi, Rusini, Slovaci, Slovenci, Turci i Ukrajinci.
Prema definiciji, nacionalna manjina je dio stanovništva – državljana Bosne i Hercegovine koji ne pripadaju ni jednom od tri konstitutivna naroda, a sačinjavaju je ljudi istog ili sličnog etničkog porijekla, iste ili slične tradicije, običaja, vjerovanja, jezika, kulture i duhovnosti i bliske ili srodne povijesti i drugih obilježja čime je osigurano u okviru bh zakonodavstva osiguranje osnovnih prava za pripadnike nacionalnih manjina.
Obaveze organa vlasti u BiH prema Zakonu o zaštiti prava pripadnika nacionalnih manjina BiH propisuje, entitetima, kantonima, gradovima i općinama daljnje afirmiranje, institucionalnu zaštitu individulanih i kolektivnih prava pripadnika nacionalnih manjina, njihovu daljnju nacionalnu i građansku emancipaciju, integrisanje u sve normalne i legalne društvene procese, odnose i tokove, bez diskriminacije i istorijsku koegzistenciju, suživota sa pripadnicima i zajednicama konstitutivnih naroda, većinskih naroda u Bosnii i Hercegovini.
1. DOMAĆE ZAKONODAVSTVO
2. MEĐUNARODNO ZAKONODAVSTVO
Ratifikacijom ove Konvencije Bosna i Hercegovina je preuzela obavezu da će osigurati prava pripadnika nacionalnih manjina i ostvarnje njihovih prava u skladu sa evropskim standardima iz oblasti ljudskih prava.
Ratifikacijom ove Konvencije Bosna i Hercegovina je preuzela značajne obavezu na očuvanju jezika, baštine, kulture i tradicije nacionalnih manjina koji žive u Bosni i Hercegovini, kao i na uspostavljanju strukturisane politke i preduzmanju fleksibilnih mjera za primjenu odredbi Povelje.
3. PARLAMENTARNA / SKUPŠTINSKA TIJELA
Vijeće nacionalnih manjina su posebna savjetodavno tijela koja daju mišljenja, savjete i prijedloge Parlamentarnim/skupštinskim tijelima o svim pitanjima koja se tiču prava, položaja i interesa nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini. Također, Vijeća mogu delegirati stručnjake za rad ustavnopravnih komisija i Zajedničke komisije za ljudska prava.
4. IZVJEŠTAJI
DRŽAVNI KRITERIJUMI za praćenje i unapređenje provođenje dobijenih preporuka u vezi sa Okvirnom konvencijom za zaštitu nacionalnih manjina (FCNM) i Evropskom poveljom o regionalnim ili manjinskim jezicima (ECRML)
- Okvirna konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Vijeća Evrope
Peti periodični izvještaj Bosne i Hercegovine o zakonodavnim i drugim mjerama na provođenju načela utvrđenih u Okvirnoj konvenciji za zaštitu nacionalnih manjina (
bosanski,
hrvatski,
srpski i
engleski)
- Evropska povelja o regionalnim ili manjinskim jezicima
Četvrti
Državni izvještaj - Izvještaj 14.02.2025.
Drugi
izvještaj Komiteta eksperata i preporuka Komiteta ministara Vijeća Evrope o primjeni Povelje za regionalne ili manjinske jezike u Bosni - 18. marta 2016. godine
5. PRAVA ROMKINJA I ROMA
Izvještaj o provedbi Akcionog plana Bosne i Hercegovine za društvenu inkluziju Roma i Romkinja za period 2021.-2025. godine i utrošku grant sredstava za 2023. godinu.
Strategija Bosne i Hercegovine za rješavanje problema Roma
MONITORING Akcionog plana Bosne i Hercegovine za društvenu uključenost Roma i Romkinja (2021.-2025.)
Deklaracija partnera Zapadnog Balkana o integraciji Roma u sklopu proširenja EU
Izvještaj o provedbi Akcionog plana za društvenu inkluziju Roma i Romkinja za period 2021-2025 i utroška grant sredstava za 2022. godinu
Odluka o imenovanju Kontakt tačke za Rome u Bosni i Hercegovini
Uputstvo o prevenciji i suzbijanju anticiganizma u Bosni i Hercegovini i
Obrazac prijave anticiganizma (B/H/S - Romski jezik)